Prospectus_2012_9494_1024x768_16-9_sRGBe

Office hours


Find out the office hours held by Economics faculty, guest teachers, fellows and graduate teaching assistants for the current academic year. These will be updated throughout the academic year.

Faculty

Professor Philippe Aghion:
Professor Nava Ashraf: By appointment
Professor Oriana Bandiera: By appointment (book via LFY)
Dr David Baqaee: By appointment
Professor Sir Charles Bean:
Dr Gianluca Benigno: On sabbatical for the 2017/8 academic year
Professor Erik Berglof:
Professor Tim Besley:
Dr Mohan Bijapur: Tuesdays and Wednesdays 15:30-16:30
Dr Margaret Bray: Thursdays 15:30-16:30  (week 7 Thursday 9/11 13:30-14:30)
Dr Gharad Bryan:
Professor Robin Burgess: On sabbatical during Michaelmas term 
Professor Francesco Caselli: Mondays 10:00-11:00
Professor Frank Cowell: Thursdays 12:00-13:00 (Please email for alternative times)
Professor Wouter Den Haan:
Dr Swati Dhingra:
Dr Jeremiah Dittmar: Mondays 15:30-17:30 (Please book a slot here)
Dr Christopher Dougherty:
Dr Andrew Ellis: Mondays 14:00-15:00
Professor Erik Eyster: Thursdays 14:30-15:30 (EC201); Wednesdays 16:30-17:30 (EC487)
Professor Leonardo Felli: Fridays 10:00-13:00
Dr Greg Fischer: Mondays 16:00-17:30
Professor Luis Garicano:
Professor Alessandro Gavazza:
Dr Matthew Gentry:
Professor Maitreesh Ghatak: Tuesdays 16:00-17:00 (Please book a slot here. Please contact r.m.frith@lse.ac.uk if you have problems booking an appointment)
Dr Vassilis Hajivassiliou: Mondays 12:30-13:30
Professor John Hardman Moore:
Professor Javier Hidalgo:
Dr Ethan Ilzetzki: Mondays 14:00-15:00
Dr Xavier Jaravel:
Dr Keyu Jin: Tuesdays 14:30-15:30
Professor the Lord Mervyn King:
Dr Tatiana Komarova:
Professor Camille Landais:
Dr Jonathan Leape:
Professor Gilat Levy: Thursdays 13:30-14:30 weeks 1-6; Mondays 11:30-12:30 weeks 7-10; NO office hours on Thursday 2/11
Dr Matthew Levy:
Professor Stephen Machin:
Professor Alan Manning: Mondays 16:30-17:30
Dr Rachael Meager:
Dr Guy Michaels: Mondays 14:30-15:30
Dr Francesco Nava: Wednesdays 13:20-14:20
Dr Rachel Ngai: Tuesdays 13:30-15:30 (Monday 19/03 09:45-11:45)
Professor Taisuke Otsu:
Professor Gianmarco Ottaviano: On sabbatical for the 2017/8 academic year
Professor Gerard Padro i Miquel:
Professor Martin Pesendorfer: Wednesday 23/05 14:00-15:00, and then by appointment
Professor Michele Piccione: By appointment 
Professor Steve Pischke: On sabbatical for the 2017/8 academic year
Professor Sir Christopher Pissarides:
Professor Ronny Razin:
Dr Daniel Reck: Tuesdays 16:00-17:00
Professor Ricardo Reis: By appointment
Professor Peter Robinson: Thursdays 11:00-12:00 (Thursday 7/12 15:30-16:30)
Dr Thomas Sampson:
Dr Marcia Schafgans: Thursdays and Fridays 16:00-18:00; EC220 students: After the lecture (Tuesdays 11:00-11:30)
Professor Mark Schankerman:
Dr Pasquale Schiraldi: Thursdays 17:00-18:00
Dr Judith Shapiro: (16 May-30 June) Daily: email for appointment
Dr Kevin Sheedy:
Dr Johannes Spinnewijn:
Professor Lord Nicholas Stern:
Professor Daniel Sturm: Email for appointment
Professor John Sutton: Mondays 15:30-16:30
Professor Balazs Szentes:
Professor Silvana Tenreyro:
Professor Alwyn Young: Tuesdays 11:00-12:00
Dr Shengixing Zhang: By appointment

Guest Teachers

Dr Pawel Bukowski: Mondays 15:30-16:30 in room 32L.4.15
Dr Andrea Ferrero: Mondays 16:00-17:00 in room 32L.4.15
Dr Jodi Gali:
Professor Eliana La Ferrara:
Professor Per Krusell:
Dr Dennis Novy: Fridays 13:00-14:00 in room 32L.4.15
Professor Torsten Persson:
Dr Filipa Sa: Mondays 12:00-13:00 in room 32L.2.33
Dr Gregory Thwaites:

LSE Fellows

All office hours by LSE Fellows are held in room 32L.1.26, unless otherwise indicated.

Mr Karun Adusumilli:
Ms Shan Aman Rana:
Mr Andres Barrios-Fernandez: Mondays 16:30-17:30 in room 32L.1.30
Mr Marcus Biermann: Tuesdays 16:30-17:30 in room 32L.1.30 (please book via LSE for You)
Mr Carlo Cabrera: Tuesdays 14:30-16:30
Miss Laura Castillo-Martinez: Mondays 18:30-19:30
Miss Svetlana Chekmasova: Wednesdays 16:00-17:00
Mr Charles Dennery: Tuesdays 14:30-15:30
Mr Weihan Ding: Tuesdays 16:30-17:30 and Thursdays 14:30-15:30
Miss Dita Eckardt:
Ms Ruth Fortmann: Tuesdays 11:30-12:30
Mr Maximillian Guennewig: Thursdays 09:30-10:30 in room 32L.1.30
Mr Junchao Jia: Tuesdays 14:30-15:30
Mr Milad Khatib-Shahidi: Fridays 16:30-17:30
Mr Aleksander Kloda: Tuesdays 11:30-12:30 and Wednesdays 12:30-13:30
Miss Sevim Kosem: Thursdays 15:30-16:30
Miss Eui Jung Lee: Thursdays 09:30-10:30
Mr William Matcham: Fridays 09:30-10:30 in room 32L.1.30 
Mr Clement Minaudier:
Mr Niclas Moneke:
Ms Tsogsag Nyamdavaa: Fridays 13:30-14:30
Mr Chen Qiu: Fridays 15:00-16:00 
Mr Wolfgang Ridinger: Thursdays 10:30-11:30 in room 32L.1.30
Mr Kilian Russ: Mondays and Fridays 17:00-18:00 in room 32.L.1.30
Ms Bhargavi Sakthivel: Tuesdays 16:30-18:00 in room 32L.G.12 (LT Week 11 22/03 13:00-14:00 in room 32L.1.26) 
Mr Francesco Sannino:
Mr Claudio Schilter: Tuesdays 17:30-18:30
Mr Alessandro Sforza: Thursdays 18:30-19:30
Ms Nikita Singh: Thursdays 09:30-10:30
Mr Roberto Sormani: Thursdays 18:30-19:30
Ms Chiara Sotis: Thursdays 14:30-15:30 in room 32L.1.30
Mr Tiancheng Sun: Tuesdays 10:45-11:45
Miss Chutiorn Tontivanichanon: Tuesdays 17:30-18:30 in room 32L.G.26 (ST Week 1 24/04 15:00-17:00 in room 32L.G.05)

Graduate Teaching Assistants

All office hours by Graduate Teaching Assistants are held in room 32L.1.30, unless otherwise indicated.

Mr Rasif Alakbarov: Thursdays 10:30-11:30 in room 32L.1.26
Mr Andrea Alati: Fridays 09:30-10:30
Mr Daniel Alburquerque De Lima: Fridays 16:30-17:30
Mr Tony Amornrat: Tuesdays 14:30-15:30
Mr Nicolas Andreoulis: Fridays 17:30-18:30 
Mr Michel Azulai:
Mr Miguel Bandeira Da Silva: Mondays 16:30-17:30
Mr Andres Barrios-Fernandez: Mondays 16:30-17:30
Ms Anna Bartsch: Wednesdays 12:30-13:30
Mr Enrico Benassi: Wednesdays 12:30-13:30
Miss Shania Bhalotia: Wednesdays 14:30-15:30 in room 32L.1.26
Mr Lukas Biton: Thursdays 10:00-11:00
Mr Fillipo Boeri:
Mr Robert Bowie: Thursdays 15:30-16:30
Mr Albert Brue Perez:
Mr Thomas Brzustowski: Mondays 17:30-18:30
Mr Andrien Bussy: Fridays 14:30-16:30
Mr Nicolas Chanut: Tuesdays 17:30-18:30
Mr Luca Citino:
Mr James Coen: Thursdays 14:30-15:30
Mr Edward Davenport: Mondays 15:30-16:30
Ms Mariam Dehghan Mobaraki: Wednesdays 12:30-13:30
Ms Katia Del-Frari: Tuesdays 15:30-16:30 in room 32L.1.26
Ms Caroline Dockes: Thursdays 10:30-11:30
Mr Hao Dong: Fridays 13:30-14:30
Mr Sacha Dray: Fridays 17:30-18:30
Mr Anir Yassine Eddarifi: Tuesdays 11:30-12:30
Mr Paapa Essel:
Ms Martina Fazio: Fridays 14:00-16:00 in room 32L.1.26
Mr Nicola Fontana:
Miss Yui Ling Rachel Fung: Mondays 14:30-15:30
Mr Xijie Gao:
Mr Alkiviadis Georgiadis-Harris: Mondays 14:30-15:30
Mr Fausto Gernone: Thursdays 11:30-12:30
Mr Alexis Grigorieff: Fridays 15:30-16:30
Mr Mario Gyori: Tuesdays 16:30-17:30
Mr Thomas Hasenzagl: Wednesdays 11:30-12:30
Miss Chang He: Fridays 14:30-15:30
Mr Philipp Lukas Heckmann-Umhau: Mondays 14:30-15:30
Mr Tillman Hoenig: Tuesdays 17:30-18:30
Mr En Hua Hu:
Mr Jeremias Luca Huber: Mondays 10:30-11:30
Ms Ria Ivandic: Thursdays 11:30-12:30
Mr Rustam Jamilov: Fridays 16:00-17:00 in room 32L.1.26
Mr Seungyoon Jeong: Tuesdays 15:30-16:30
Mr Wesley Man Hin Jessie: Wednesdays 12:30-13:30
Ms Madhavi Jha: Tuesdays 14:30-15:30
Mr Kangchul Jo: Tuesdays 15:30-16:30
Mr Enrique Jorge Sotelo:
Mr Aleksander Kloda: Tuesdays 11:30-12:30 and Wednesdays 12:30-13:30 in room 32L.1.26
Mr Vasilis Kotsidis:
Mr Yusuke Kuroishi: Tuesdays 15:30-16:30
Mr Ho Kan Kwan:
Mr Hal La Thangue:
Dr Nikolitsa Lampropoulou: Fridays 11:30-12:30
Ms Monica Langella: Fridays 10:30-11:30
Mr Krittanai Laohakunakorn: Tuesdays 14:30-15:30
Mr Shamus Lee: Mondays 16:30-17:30
Mr Chanhyuck Lee: Thursdays 15:30-16:30
Mr Wouter Leenders: Fridays 12:00-13:00
Mr Jason Lim: Tuesdays 11:30-12:30
Mr Victor Maimone: Fridays 16:30-17:30
Mr Angelo Martelli:
Mr William Matcham: Fridays 09:30-10:30 
Mr Douglas McNeil:
Mr Luke Milsom: Tuesdays 15:30-16:30
Mr Andrew Mitson:
Dr Maria Molina-Domene: Mondays 10:00-11:00
Mr Srajal Nayak: Thursdays 14:30-15:30
Miss Kamila Nowakowicz: Tuesdays 12:30-13:30
Miss Alejandra Olivares Rios:
Mr Hassieb Pakzad: Thursdays 10:30-11:30
Mrs Tatiana Paredes-Torres: Wednesdays 11:30-12:30
Miss Ji Hyun Park:
Miss Alba Patozi: Thursdays 17:00-18:00 in room 32L.1.26
Ms Contantina Photiadou: Mondays 14:30-15:30
Mr Derek Pillay: Mondays 15:30-16:30 in room 32L.1.26
Mr Frank Pisch: Thursdays 11:00-11:30 and 13:00-13:30
Mr Tristan Post: Thursdays 16:30-17:30
Mr Ahnaf Al Rafi: Tuesdays 15:30-16:30
Miss Rebecca Rose: Mondays 10:30-11:30 and Wednesdays 11:30-12:30
Mr Giuseppe Rossitti: Thursdays 11:30-12:30
Ms Priyanka Roychoudhury: Thursdays 15:00-16:00
Mr Diogo Salgado Baptista: Thursdays 15:00-16:00 in room 32L.1.26
Mr Vincenzo Scrutinio: Thursdays 16:30-17:30
Miss Xuezhu Shi: Mondays 11:30-12:30
Mr Soham Sinha:
Mr Roberto Sormani: Thursdays 18:30-19:30 in room 32L.1.26
Miss Chiara Sotis: Thursday 14:30-15:30
Mr Manuel Staab:
Mr Bilal Tabti: Tuesdays 14:30-15:30
Mr Kohei Takeda: Fridays 11:30-12:30
Miss Shreya Tandon: Fridays 16:30-17:30 
Ms Desislava Tartova: Tuesdays 11:30-12:30
Mr Michail Tzougkarakis: Mondays 14:30-15:30
Ms Maria Ventura:
Mr Hugo Vilares: Mondays 11:30-12:30
Miss Carmen Villa Llera: Wednesdays 12:30-13:30 
Mr Konrad Von Boyneburgk: Thursdays 10:30-11:30
Mr Maxim Waller:
Mr Kezhou Spencer Xiao:
Mr Mengshan Xu: Tuesdays 13:30-14:30
Miss Martina Zanella: Fridays 12:30-13:30
Mr Tianle Zhang: Fridays 14:30-15:30
Ms Celine Zipfel: Thursdays 10:30-11:30 in room 32L.1.26