Schedule

All times are UK summer time (BST).

Clicking on the title of a talk will open the corresponding paper in a new tab.

Monday June 8

8:50 Opening remarks by the local chair (Giacomo Zambelli)
  Session chair: Tamás Király
9:00
Hiroshi Hirai, Yuni Iwamasa
9:30
Hassene Aissi, S. Thomas McCormick, Maurice Queyranne
10:00
David Adjiashvili, Felix Hommelsheim, Moritz Mühlenthaler
10:30 Coffee break
  Session chair: Britta Peis
11:00
Naveen Garg, Nikhil Kumar, András Sebő
11:30
Sarah Morell, Martin Skutella
12:00
Dario Frascaria, Neil Olver
12:30 Lunch break
13:50 Remarks by the PC chair (Dan Bienstock)
  Session chair: Dan Bienstock
14:00
Kim-Manuel Klein
14:30
Joseph Paat, Miriam Schlöter, Robert Weismantel
15:00
Xueyu Shi, Oleg A. Prokopyev, Bo Zeng
15:30 Coffee break
  Session chair: Michele Conforti
16:00
Cheolwon Heo, Bertrand Guenin
16:30
Ahmad Abdi, Gérard Cornuéjols, Tony Huynh, Dabeen Lee
17:15 Social hour

 

Tuesday June 9

  Session chair: Karen Aardal
9:00
Sanjeeb Dash, Oktay Günlük, Dabeen Lee
9:30
Joseph Paat, Miriam Schlöter, Emily Speakman
10:00
Iskander Aliev, Gennadiy Averkov, Jesús A. De Loera, Timm Oertel
10:30 Coffee break
  Session chair: Laura Sanità
11:00
Siddharth Barman, Omar Fawzi, Suprovat Ghoshal, Emirhan Gürpınar
11:30
Thomas Bosman, Neil Olver
12:00
Georg Anegg, Haris Angelidakis, Adam Kurpisz, Rico Zenklusen
 
Xinrui Jia, Kshiteej Sheth, Ola Svensson
12:30 Lunch break
  Session chair: Jeff Linderoth
14:00
Benjamin Müller, Gonzalo Muñoz, Maxime Gasse, Ambros Gleixner, Andrea Lodi, Felipe Serrano
14:30
Pierre Bonami, Domenico Salvagnin, Andrea Tramontani
15:00
Willem-Jan van Hoeve
15:30 Coffee break
  Session chair: Jochen Koenemann
16:00
Tim A. Hartmann, Stefan Lendl, Gerhard J. Woeginger
16:30
Anupam Gupta, Amit Kumar, Viswanath Nagarajan, Xiangkun Shen
17:15 Social hour

 

Wednesday June 10

  Session chair: András Sebő
9:00
Yusuke Kobayashi
9:30
Michele Conforti, Samuel Fiorini, Tony Huynh, Stefan Weltge
10:00
Elisabeth Rodríguez-Heck, Karl Stickler, Matthias Walter, Stefan Weltge
10:30 Coffee break
  Session chair: TBA
11:00
Csaba Király, András Mihálykó
11:30
Telikepalli Kavitha, Tamás Király, Jannik Matuschke, Ildikó Schlotter, Ulrike Schmidt-Kraepelin
12:00 Lunch break
  Session chair: Jon Lee
14:00
Gonzalo Muñoz, Felipe Serrano
14:30
Alex L. Wang, Fatma Kılınç-Karzan
15:00
Linchuan Wei, Andrés Gómez, Simge Küçükyavuz
15:30 Coffee break
  Session chair: Jens Vygen
16:00
Max Klimm, Marc E. Pfetsch, Rico Raber, Martin Skutella
16:30
Vera Traub, Thorben Alexander Tröbst
17:15 Social hour