Home > Department of Economics > People > Office Hours

 

Office Hours

This is a list of the Economics faculty, visitors, fellows and graduate teaching assistants office hours: 

 
Faculty Office Hours
Dr Esteban AUCEJO|  By appointment 
Professor Oriana BANDIERA| By appointment
(please contact Angela Swain|)
Dr Gianluca BENIGNO| On Leave MT2013 and LT2014
Professor Tim BESLEY| By appointment (contact Jo Cantlay|)
Dr Mohan BIJAPUR| Tuesday 14:30-15:30
Wednesday 14:30-15:30 or
by appointment
(please book on LSE For You|)
Dr Margaret BRAY| Wednesday 15:30-16:30
Dr Gharad BRYAN| Tuesday 16:00-17:00
Wednesday 15:30-16:30
Professor Robin BURGESS| Monday 15:00-16:00 (Please note:
Weeks 7, 8, 9, 10 of Lent Term:
Tuesday 15:00-16:00)
Professor Francesco CASELLI| Monday 16:00-17:00
Professor Frank COWELL| Thursday 12:00-13:00
Professor Wouter DEN HAAN| Tuesday 15:30-16:45
Dr Swati DHINGRA| Wednesday 14:00-15:00 or
email for appointment
Dr Jeremiah DITTMAR| Tuesday 17:05-18:05
Dr Christopher DOUGHERTY| By appointment
Dr Andrew ELLIS| Thursday 11:20-12:20
Dr Erik EYSTER| Thursday 14:00-15:30
Professor Leonardo FELLI| Thursday 11:00-12:30 
Dr Greg FISCHER| Tuesday 16:00-17:00
Professor Luis GARICANO| By appointment
Professor Alessandro GAVAZZA| By appointment
Dr Matthew GENTRY| By appointment 
Professor Maitreesh GHATAK|

Tuesday 16:00-17:00 or
by appointment (during term time)

Dr Vassilis HAJIVASSILIOU| By appointment (On Leave MT2013, LT2014)
Professor John HARDMAN MOORE| By appointment 
Professor Javier HIDALGO| Thursday 13:00-14:00
Dr Ethan ILZETZKI| Wednesday 14:00-15:00
Professor Richard JACKMAN| Wednesday 12:30-13:30
Dr Keyu JIN| Wednesday 14:00-15:00
Professor Henrik KLEVEN| Tuesday 16:00-17:00
Dr Tatiana KOMAROVA| By appointment
Dr Camille LANDAIS| By appointment
Dr Jonathan LEAPE| Wednesday 09:30-10:30
Professor Gilat LEVY| By appointment
Dr Matthew LEVY| Monday 15:30-16:30
Professor Alan MANNING| Monday 09:30-10:30
Dr Guy MICHAELS| By appointment (On Leave LT2014)
Dr Pascal MICHAILLAT| By appointment
(please book on LSE For You|)
Dr Francesco NAVA| Wednesday 13:15-14:15
Dr Liwa Rachel NGAI| By appointment
Dr Taisuke OTSU| Friday 15:00-16:00 
Professor Gianmarco OTTAVIANO|

Wednesday 15:30-17:00 (Michaelmas Term)
with the following exception:  
Wednesday 11 December: NO Office hours 
(rescheduled for 
Thursday 12 December: 15:30-17:00)
By appointment only
(Lent and Summer Term)

Professor Gerard PADRÓ i MIQUEL| Tuesday 14:00-15:00   
Professor Martin PESENDORFER| Monday 14:30-15:30 (during term time)
Dr Michael PETERS| Wednesday 14:00-15:00
Professor Michele PICCIONE| By appointment
Professor Steve PISCHKE| Tuesday and Friday 10:00-11:30
Professor Sir Christopher PISSARIDES| By appointment
Professor Danny QUAH|

Michaelmas Term Thursday 12:10-13:30
Lent Term Tuesday 11:15-12:45 or 
by appointment
(please book on LSE For You|)

Professor Ronny RAZIN| Monday 11:30-12:30
Professor Peter ROBINSON| By appointment
Dr Thomas SAMPSON| Tuesday 15:30-16:30
Dr Marcia SCHAFGANS| EC402 Monday - by appointment
EC221 Thursday 16:00-17:00
EC443 Wednesday - by appointment
Professor Mark SCHANKERMAN| Wednesday 16:00-17:30
Dr Pasquale SCHIRALDI| Wednesday 14:00-15:00
Dr Myung Hwan SEO| By appointment (On Leave MT2013)
Dr Judith SHAPIRO|

Daily 15.30-16.30 in term time or
email for an appointment at any other time

Dr Kevin SHEEDY| Wednesday 10:30-12:30
(On Leave MT2013)
Dr Johannes SPINNEWIJN| Tuesday 16:00-17:00
Professor Lord Nicholas STERN| By appointment
Dr Daniel STURM| Thursday 11:00-12:00
Professor John SUTTON|

Thursday 15:30-16:30 
(Thursdays 06/02, 13/02, 20/02 13:00-14:30)

Professor Balazs SZENTES| Friday 16:00-17:00
Professor Silvana TENREYRO| Wednesday 14:30-15:30
Professor John VAN REENEN| On Leave (MT2013, LT2014, ST2014)
Professor Christine WHITEHEAD| Tuesday 10:30-11:30
Professor Alwyn YOUNG| Tuesday 15:00-16:00
 

 

 

(Office hours are held in room 32L.1.26 unless stated otherwise)

 
LSE Fellows Office Hours
Mr Florian BLUM Thursday 16:30 - 17:30
Mr Johannes BOEHM| Friday 17:30 - 18:30
Mr Albert BRUE PEREZ Wednesday 16:30 - 17:30
Mr Oriol CARRERAS Tuesday 15:30-16:30
Mr Sergio DE FERRA| Wednesday 12:30 - 13:30
Ms Marta DE PHILIPPIS Wednesday 17:30 - 18:30
Miss Erika DESERRANNO By appointment
Mr Thiemo FETZER| By appointment
Ms Anett HOFMANN| Tuesday 14:30 - 15:30
Mr Andrea LANTERI| By appointment
Mr Yu-Hsiang LEI|

Micro/Macro Economics for Public  Policy, EC440: 
Wednesday 16:30 - 17:30
Econometric Methods, EC486: 
Wednesday 17:30 - 18:30 

Mr Enrico MALLUCCI| By appointment
Mr Samuel MARDEN Friday 17:00 - 18:00 in room 32L.3.01
Mr Luis MARTINEZ Tuesday 15:30 - 16:30
Ms Ana MCDOWALL Thursday 14:30-15:30 
Mr Luca METELLI Tuesday 11:30 - 12:30
Mr Alexander MOORE

Economic A, EC100:
Wednesday 09:30 - 10:30  
Econometrics for MSc students, EC402:
Wednesday 15:30 - 16:30 

Mr Oliver PARDO-REINOSO| Wednesday 14:30 - 15:30 in room 32L.4.06
Mr Pedro PINTO| Friday 14:30-15:30
Miss Sutanuka ROY Thursday 15:30 - 16:30
Mr Amar SHANGHAVI| Thursday 14:30 - 15:30    
Mr Matthew SKELLERN| Tuesday 11:30 - 12:30
Mr Pedro SOUZA

Principles of Econometrics, EC221:
Tuesday 09:30 - 10:30
Econometrics for MSc students, EC402:
Wednesday 09:30 - 10:30

Mr Munir SQUIRES Thursday 10:30 - 11:30 in room 32L.3.11
Mr Manuel STAAB Friday 15:30 - 16:30
Ms Claudia STEINWENDER| Friday 09:30-10:30
Mr Mohammad VESAL| Friday 14:30 - 15:30
Mr Fabian WINKLER Monday 14:30 - 15:30
Ms Giulia ZANE Tuesday 15:00 - 16:00 in room 32L.3.11
Mr Min ZHANG Thursday 11:00 - 12:00

 

 

(Office hours are held in room 32L.1.30 unless stated otherwise)

 
Graduate Teaching Assistants Office Hours
Mr Karun ADUSUMILLI Friday 15:30 - 16:30 
Mr Andrew AITKEN Monday 13:30 - 14:30 
Mr Pedro ALVES Monday 18:00 - 19:00 
Miss Christina AMMON Monday 14:30 - 15:30 
Mr Michel AZULAI Tuesday 10:30 - 11:30 
Mr Matteo BENETTON Wednesday 11:30 - 12:30 
Mr Arian BERDELLIMA Monday 12:30 - 13:30 
Mr Joshua BERNSTEIN Thursday 16:30 - 17:30 
Mr Marcus BIERMANN Monday 17:30 - 18:30 
Mr Shiyu BO Thursday 17:30 - 18:30 
Ms Mireia BORRELL PORTA Friday 10:30 - 11:30 
Miss Zelda BRUTTI Thursday 17:30 - 18:30 
Mr Carlo CABRERA Tuesday 14:30 - 15:30 
Mr Gianpaolo CARAMELLINO Wednesday 12:30 - 13:30 
Mr Thomas CARR Tuesday 09:30 - 10:30 and Thursday 10:30 - 11:30 
Miss Jennie CASSIDY Monday 17:30 - 18:30 
Ms Claudia CERRONE Tuesday 11:30 - 12:30 
Mr Xiaoguang (Shawn) CHEN Friday 16:30 - 17:30 in room 32L.3.11
Miss Shikha CHHABRA

Tuesday 14:30 - 15:30 (Michaelmas term) 
Tuesday 13:30 - 14:30 (Lent term) 

Mr Alex CLYMO| Friday 13:30 - 14:30
Mr Jonathan COLMER
Miss Tiloka DE SILVA Monday 13:30 - 14:30 
Mr Hao DONG Thursday 10:30 – 11:30 
Mr Thomas DRECHSEL Monday 09:30 - 10:30 
Mr Yannick DUPRAZ Thursday 15:30 - 16:30 
Mr Andreas EK Monday 14:30 - 15:30 
Mr Miguel ESPINOSA Friday 14:30 - 15:30 
Mr Thiemo FETZER| By appointment only
Mr Tobias GAMP To be arranged starting Lent term week 3
Mr Georg GRAETZ| Monday 15:30 - 16:30 
Mr NICOLAS GRINBERG Monday 13:30 - 14:30 
Ms Jiajia GU Thursday 17:30 - 18:30 
Mr Yi Jie GWEE Tuesday 15:30 - 16:30 
Mr Andrew HODGE Friday 10:30 - 11:30 
Mr Hanwei HUANG Friday 13:30 - 14:30 
Miss Shivangi JAIN Friday 12:30 - 13:30 
Miss Reka JUHASZ Tuesday 09:30 - 10:30 
Ms Dana KASSEM Friday 10:30 - 11:30 
Ms Chiara KOFOL Monday 13:30 - 14:30 
Mr William KWEK Friday 15:30 – 16:30 
Mr David LI Friday 14:30 - 15:30 
Mr Nicola LIMODIO| Thursday 13:30 - 14:30 
Miss Yatang LIN Tuesday 16:30 - 17:30 
Miss Maria del Pilar LOPEZ-URIBE Friday 11:30 - 12:30 
Mr Angelo MARTELLI Thursday 17:30 - 18:30  
Mr Stephan MAURER Thursday 17:30 - 18:30 
Mr Luca METELLI Tuesday 11:30 - 12:30 
Mr Clement MINAUDIER Tuesday 11:30-12:30 
Mr Jeffrey MO

Thursday 16:30 - 17:30 (Michaelmas term)
Monday 12:30 - 13:30 (Lent term) 

Dr Maria MOLINA-DOMENE Friday 13:30 - 14:30 
Mr Alexander MOORE Wednesday 09:30 - 10:30 (EC100)
in room 32L.1.26
Mr Alexey NECHAEV Thursday 11:30 - 11:30
Miss Tsogsag NYAMDAVAA Friday 11:30 - 12:30 
Mr Thomas O'KEEFFE Thursday 09:30 - 10:30 
Mr Daniel OSORIO RODRIGUEZ Monday 16:30 - 17:30 
Mr Peter OUZOUNOV Wednesday 11:30 - 12:30 
Mr Revi PANIDHA Friday 15:30 - 16:00 & 18:00 - 18:30 
Mr Andrea PAPADIA Friday 12:30 - 13:30 in EAS. E.197
Miss Ji Hyun PARK Thursday 12:30 - 13:30 
Mr Jonathan PINDER Friday 15:30 - 16:30 
Mr Frank PISCH Wednesday 14:30 - 16:30 
Mr Davide PORCELLACCHIA To be announced
Mr Marcus ROEL Tuesday 14:30 - 16:30 
Mr Federico ROSSI Monday 17:30 – 18:30 
Mr Francesco SANNINO Wednesday 12:30 - 13:30 
Mr Arthur SEIBOLD Friday 09:30 - 11:30 in room 32L.4.09
Mr Orhun SEVINC Friday 13:30 - 14:30 
Mr Ivan SIDOROV Monday 15:30 - 16:30 
Mr Matthew SMITH Tuesday 16:30 - 17:30 
Mr Roberto SORMANI

Monday 11:30 - 12:30 and
Tuesday 10:00 - 11:00 in room 32L.3.11

Mr Pedro SOUZA Tuesday 09:30 - 10:30 (EC221)
in room 32L.1.26
Miss Madhu SRIRAM Wednesday 12:30 - 13:30 
Mr Zhe SUN Tuesday 14:30 - 15:30 
Mr Hiu (Eddy) TAM Tuesday 11:30 - 12:30 
Mr Luke TAYLOR Tuesday 11:30 - 12:30 
Mr Konstantinos TOKIS Monday 13:30 - 14:30 
Mr Rajneesh VERMA Monday 14:00 - 16:00 in room SHF.4.01
Mr Justin WILTSHIRE Thursday 13:30 - 14:30 
Mr Fabian WINKLER Monday 14:30 - 15:30 in room 32L.1.26
Mr Junichi YAMASAKI Friday 14:30 - 15:30 
Miss Mengyuan YUAN Tuesday 15:30 - 16:30 
Miss Giulia ZANE Tuesday 14:30 - 15:30 in room 32L.3.11
Mr Rui ZHANG Monday 15:30 - 16:30 
Mr Tianle ZHANG Thursday 15:30 – 16:30 
Miss Tiffany ZHANG Tuesday 15:30 - 16:30  

 

Share:Facebook|Twitter|LinkedIn|